XXXV Rocznica

Square

W ramach obchodów 35 rocznicy protestów zorganizowano trzy panele dyskusyjne: ,,Z rodziną ku przyszłości’’, ,,Świdnicka iskra sprzed 35 lat’’ oraz ,,Świdnicka rzeczywistość po 35 latach’’[1].
Tradycyjnie odbyło się Walne Zebranie Delegatów NSZZ “Solidarność” Region Środkowowschodni, a uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem na terenie WSK PZL-Świdnik.
Kolejna rocznica była również świetną okazją do zaprezentowania mieszkańcom i gościom filmów poświęconych protestom z 1980 roku. Paulina Niezbecka wraz z Jakubem Boczkowskim przygotowali także nowy reportaż zatytułowany ,,Świdnicki Lipiec – Pragnienie wolności’’.

Źródło: Świdnik wysokich lotów

Organizatorzy uroczystości pamiętali o najmłodszych. Na placu Konstytucji 3 Maja zorganizowano zabawy dla dzieci – wykorzystano gry popularne w latach 80-tych.
Zgodnie z tradycją odbyły się koncerty. Tym razem na scenie wystąpił Świdnik Gospel Choir, który przedstawił utwory z płyty “Wysoki Lot”, nawiązujące do Świdnickiego Lipca. W ramach oficjalnych uroczystości utwór ,,Stąd ruszyła lawina’’ wykonał Krzysztof Cugowski (słowa, specjalnie z okazji 35 rocznicy strajków lubelskich, napisał Mariusz Ostański)[2].
Uczestnicy uroczystości zobaczyli również spektakl ,,Kroniki świdnickie’’. Zagrali w nim głównie aktorzy amatorzy, w tym uczestnicy strajków sprzed 35 lat[3]. Spektakl zrealizowano, dzięki wsparciu z projektu „Tu zaczęła się wolność! – 35 rocznica Świdnickiego Lipca’’. Wyreżyserowała go Katarzyna Marjasiewicz z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Wydarzenia sprzed 35 lat lepiej poznali uczniowie świdnickich szkół. Od września do listopada prowadzone były specjalne lekcje o Świdnickim Lipcu. Młodzi ludzie mogli zobaczyć m.in. liczne rekwizyty z lat 80-tych[4].
Do Świdnika z okazji 35 Rocznicy Lubelskiego Lipca przyjechał ówczesny Prezes IPN Łukasz Kamiński – wręczył Krzyże Wolności i Solidarności uczestnikom walki o wolność w latach 80-tych na Lubelszczyźnie[5].
Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson wraz z Andrzejem Kuchtą wręczali natomiast srebrne krzyże za zasługi, nawiązujące do srebrnych krzyży przyrzeczenia, które rozdawano członkom podziemnej Solidarności jeszcze w latach 80-tych[6].

Źródło: Świdnik wysokich lotów

,,Zwracam się do was, bohaterowie tamtych dni i wydarzeń sprzed 35 laty: pamiętamy, dziękujemy, nie zapominamy. Pokazaliście odwagę i determinację, bez względu na czekające was represje. To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę być dzisiaj z wami, w PZL-Świdnik, jako przedstawiciel Komisji Krajowej i całego związku’’ – mówił podczas świdnickich uroczystości jubileuszowych Piotr Duda Przewodniczący KK NSZZ “Solidarność”[7].

Przypisy:

[1] Program obchodów rocznicy Świdnickiego Lipca, ,,Głos Świdnika’’, n.27 2015.
[2] Stąd ruszyła lawina, ,,Głos Świdnika’’, n.29 2015.
[3] http://www.swidnik.pl/kultura/item/6625-%C5%9Bwidnickie-kroniki.
[4] http://www.swidnik.pl/kultura/item/6876-poznaj%C4%85-histori%C4%99-strajk%C3%B3w.
[5] https://lublin.ipn.gov.pl/pl5/aktualnosci/21256,Wreczenie-Krzyzy-Wolnosci-i-Solidarnosci-dzialaczom-opozycji-z-Lubelskiego-Swidn.html?search=791787602999.
[6] Tamże.
[7] Stąd ruszyła lawina, ,,Głos Świdnika’’, n.29 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *