XX Rocznica

Square

Dwudziesta rocznica Świdnickiego Lipca była świetną okazją do przypomnienia wydarzeń z 1980 roku, które rozpoczęły się na terenie WSK PZL-Świdnik, wstrząsnęły Lubelszczyzną i otworzyły erę “Solidarności”.
Znamienitą rocznicę obchodzono 7-9 lipca w ramach Dni Świdnika. Uczestnicy świętowali również XX-lecie powstania NSZZ „Solidarność”, w tym lokalnych struktur związku[1].
Podczas uroczystości nie zabrakło barda świdnickiej “Solidarności” – Jana Kondraka, który m.in. wraz ze składem Helicopters Brass Orchestra wykonał “Pieśń Dzwonu Wolności” (utwór znalazł się na wydanej w tym samym roku płycie, wraz z pieśnią “Pożegnaniem z Marią” poświęconą Świdnickim Spacerom).
Na obchody w Świdniku przyjechali m.in. Stanisław Kucharski, przewodniczący NSZZ “Solidarność” Regionu Środkowowschodniego, Marian Król, wiceprzewodniczący NSZZ “Solidarność” Regionu Środkowowschodniego (kierujący komitetem organizacyjnym ,,Festynu Lubelski Lipiec i Dni Świdnika 2000’’) oraz Marian Krzaklewski, wówczas szef związku na cały kraj.
Z okazji XX – lecia Świdnickiego Lipca odbyło się również jubileuszowe Zebranie Delegatów (miało charakter przede wszystkim wspomnieniowy). Uczestnicy strajku z WSK PZL-Świdnik otrzymali świetną okazję, żeby ponownie się spotkać. Jednym z delegatów był m.in. Ryszard Pyda, pierwszy chorąży sztandaru zakładowej “Solidarności”.

Źródło: Strefa Historii

Płomienne przemówienie wygłosił Marian Krzaklewski, wówczas kandydat na prezydenta RP. Podkreślił, że to Świdnik dał innym przykład i pomógł przełamać barierę strachu. Zdaniem ówczesnego przywódcy Solidarności bez strajków lubelskich, protesty na Wybrzeżu mogłyby nie mieć takiej skali[2].
W trakcie uroczystości nie zabrakło najważniejszych uczestników strajku w Świdniku w lipcu 1980. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Urszula Radek, Zofia Bartkiewicz, Alfred Bondos, Stanisław Bodys, Henryk Gontarz, Józef Kępski, Andrzej Sokołowski, Tadeusz Mańka, Kazimierz Bachanek oraz Mirosław Kaczan (który dowiadując się o podwyżkach cen w zakładowym bufecie jako pierwszy zaproponować miał rozpoczęcie strajku)[3].
W dniach 6-7 lipca Fundacja Młoda Demokracja zorganizowała konferencję o opozycji przedlipcowej na Lubelszczyźnie’[4].

Przypisy:

[1] W XX Rocznicę Lubelskiego Lipca 80, ,,Głos Świdnika’’, n.24 2000.
[2] 20 lat później…, ,,Głos Świdnika’’, n.26 2000.
[3] 20 lat później…, ,,Głos Świdnika’’, n.26 2000.
[4] 20 lat po pierwszym strajku, ,,Głos Świdnika’’, n.25 2000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *